O tom, že dnešní ceny nemovitostí nejsou zrovna nízké, asi není třeba hovořit. O krizi bydlení slyšíme koneckonců ve zprávách prakticky neustále. Je tak pochopitelné, že mnoho lidí nemá na to, aby si mohli bydlení pořídit za vlastní peníze. A pokud se rozhodnou svou stávající nemovitost prodat, pak je téměř jasné, že za ty peníze půjdou do bydlení nižší kategorie. Není tedy divu, že většina tuto situaci řeší poněkud jinak.
Tím zdaleka nejobvyklejším řešením je vzít si hypotéku. Jistě, budou ji splácet i více než deset let, avšak zároveň tak budou bydlet ve vlastním, s tím, že ona nemovitost je skutečně jejich. Problém je, že u hypotéky, podobně jako u kterékoliv jiné půjčky, zaplatíme nakonec víc, než jsme dostali půjčeno. Je tedy otázkou, zda se nám to skutečně nakonec vyplatí.
Pravdou je, že zvláště v posledních několika letech, kdy ceny nemovitostí explozivně vzrostly. S tím se však zvýšily i ceny hypotéky, kdy lidé následně již neměli na zaplacení. Zvláště když k tomu připočteme, že se mnoha rodinám kvůli epidemii covidu snížil příjem.
K tomu připočteme fakt, že když si někdo vzal na hypotéku na stavbu, začal mít potíže. Ceny stavebních materiálů se totiž také značně zvedly, takže peníze, které si v hypotéce půjčili, přestaly stačit. A spolu se splácením neměli ani zdaleka dost na to, aby stavbu dokončili. To samozřejmě způsobilo mnoho problémů.
Jistě, dnes se situace poněkud stabilizovala, stále ještě není jasné, zda se vyplatí. Najde se totiž mnoho případů, kdy tomu tak není. Jistě, někteří mohou tvrdit, že se jim úroky a další poplatky vrátí, jelikož se ceny nemovitostí neustále zvedají. To však není ani zdaleka jisté, neboť se současně s tím zvyšují i úroky, které musí dlužník platit.
Proto bychom vždy měli zvážit, zda je hypotéka skutečně to nejlepší řešení. V mnoha případech se totiž ukáže, že to zdaleka není to nejlepší řešení. I tak se nám však může stát, že nám nic jiného nezbude.