Colours of Ostrava 2023

Už od roku 2002 ožívá v oblasti Dolních Vítkovic, bývalém areálu hutí a železáren, hudbou. A nejen jí. Na otevřených i krytých scénách zároveň probíhají divadelní představení, diskuze a filmy. Rovněž milovníci výtvarných aktivit se mohou zúčastnit zajímavých workshopů. A pokud si nechtějí návštěvníci nechat ujít doprovodný program, který se uskuteční v Multifunkční aule Gong, mohou si zajistit už dopředu místenku. Stejně tak na šestý ročník mezinárodního diskuzního fóra Meltingpot. Na kterém se na deseti scénách vystřídají dvě stovky řečníků z různých oblastí společenského života.

Colours of Ostrava

Do Ostravy se sjede téměř 70 zahraničních kapel ze třiceti zemí světa. Od Austrálie, přes Alžírsko či Japonsko po USA a Velkou Británii. Rovněž šíře žánrů je obrovská. Rock, pop, klasika punk, jazz, soul, hip hop. Jednou z nejočekávanějších kapel je americká skupina One Republic. V čele se zpěvákem a rovněž autorem mnoha skladeb Ryanem Tedderem. Tvůrce soundtracku k filmu Top Gun – Maverick. Stejně tak poprvé na festivalu vystoupí devatnácti členná sestava hudebníků a tanečníků z Nigerie. V čele se zpěvákem Burna Boy, držitelem Grammy a mnoha dalších ocení. Rovněž závěrečná narozeninová party slibuje hudební zážitek. Purple Disco Machine v produkci DJ, který je dokonce nositelem Grammy v letošním roce.

Koncert

Návštěvníci se mohou těšit i na české kapely. Kterých během čtyř dnů vystoupí čtyři desítky. Se svými známými a oblíbenými interprety. Ať už Ben Cristovao či Ewa Farna. Vypsaná fixa, Monkey Busines, Lenka Dusilová se svým bandem, skupina Zrní a Vlasta Redl a AG Flek je jenom malá část vystupujících umělců na dvacátém ročníku Colours of Ostrava. Ideálním řešení pro návštěvníky je zakoupení permanentky. Která umožní navštívit všechny koncerty dle vlastního výběru. O občerstvení je po celou dobu postaráno. Množství stánků nabízí velké množství specialit. A pro všechny, kteří se sjedou na festival je připraveno stanové městečko. Ve kterém je cenově dostupné ubytování i pro studenti.

Ploché baterie 3R12 se stále ještě vyrábí a úspěšně prodávají


Historie vzniku plochých baterií sahá až do počátku dvacátého století, první kusy se začaly vyrábět krátce po první světové válce a v roce 1920 již dokázaly zajistit svit jedné žárovky po dobu neuvěřitelných sedmi hodin. Na svou dobu skutečně převratný vynález, který v průběhu času doznal jistých změn, ale od konce 60. let opouští pásy výrobních linek v podobě, v jaké ji známe i dnes.

hromada tužkových baterií

Nejoblíbenější baterie za socialismu

Největším výrobcem baterií v Československu za doby reálného socialismu byl závod Bateria Slaný a ploché baterie 3R12 tvořily významnou část jeho produkce. Přibližně 70 procent pro tuzemský trh a zbývající necelá třetina putovala jako vývozní artikl převážně do zemí bývalého socialistického bloku. Využití nacházely v mnoha spotřebičích, nejčastěji v dětských hračkách. Spolu s tužkovými bateriemi a silnějšími monočlánky velice silně konkurovaly devíti voltovým bateriím pro napájení rozhlasových přijímačů.

I dnes najdou využití (nejen) v retro stylu

Retro svět – retro doslova hýbe světem a Česká republika v tomto směru hraje významnou roli vzhledem k tomu, že tu stále ještě žije několik stovek tisíc nadšených sběratelů nejrůznějších historických předmětů počínaje starožitným nábytkem a konče retro hračkami z doby socialismu. Sběratelé mezi sebou komunikují většinou přes e-mail, ale schází se i na různých burzách a vyměňují mezi sebou cenné exponáty i přes aukce.
tenké baterie do hodinek

Součástí retro stylu jsou i funkční domácí spotřebiče a různé předměty, napájené akumulátory. Mezi nimi je velmi rozšířený typ zmiňované „ploché baterie“, která se stále ještě prodává v nezměněném tvaru a velikosti, a se shodnými parametry. A mít doma nějaký ten retro kousek, např. v podobě kapesní svítilny, co s nimi svítily děti na pionýrských táborech na nočních hlídkách, je přece kus nezapomenutelné nostalgie.