Lidé online


Jak jste na tom vy s počítačem? Nebo jak jste na tom se sociálními sítěmi? Pro někoho je to opravdu hodně náročné. Někdo chce být totiž stále online, ale řeknu vám, že když jste hodně online, tak to znamená, že vlastně také musíte ovládat počítač. Jenomže pro někoho je to opravdu hodně náročné. Sama jsem si řekla, že kdybych nechtěla být stále online, že bych také musela něco obětovat. Protože když jste stále online, tak to znamená, že vlastně jste opravdu často na počítači. A mnoho lidí třeba ani nemá čas na to, aby byli na počítači, aby byli hodně často online.

Někdo má počítač jako práci.

Proto je nejlepší, když člověk si uvědomí, co je pro něj důležitější. Já znám totiž opravdu hodně lidí, kteří se rozešli nebo rozvedli, že ten jeden partner byl stále na počítači, chtěli být stále online a hrál také online hry. To je podle mého názoru opravdu smutné a potom je to škoda vztahu. Tedy za předpokladu, že vám váš vztah opravdu vyhovuje a klape. Také se vám tohle už někdy stalo? Že jste poznali nějaký pár nějaké lidi, kteří se rozešli a rozhádali jenom kvůli tomu, že ten partner byl stále jenom na počítači? A hrál jenom počítačové hry. Já jsem se právě s jedním mým partnerem rozešla kvůli tomu, že on hrál stále online hry.

Lidé jsou denně na počítači.

Opravdu hodně mě to drásalo nervy a štvalo mě to. Protože když se nám narodil syn, tak on i tak hrál stále počítačové online hry. Řeklo, že to nejde pauznout a že vlastně to musí hrát až do konce. A víte, jak to třeba někdy trvalo? I šestnáct hodin. Řeknu vám, že jsem z toho byla opravdu hodně nešťastná a nevěděla jsem, co mám dělat. Zkoušela jsem ho ještě rok přesvědčovat, že máme vlastně rodinu, že máme syna a že se o ni také musíme starat. Tady já jsem se o ně krásně starala, měla jsem syna a mám ho stále ráda. Jenomže je můj partner o tohle vůbec nestál. Přišlo mi, že je můj partner má spíše rád online hry. Můj, že má radši online hry než rodinu než vlastně svého syna. A mě nezbylo nic jiného než se s ním rozejít. 

Je neustále dostupný internet pro nás dobrý?


Ať se nám to líbí nebo je, faktem je, že bez internetu se dnes již zkrátka většina z nás neobejde, a to jak v pracovním tak osobním životě. To však není takový problém, jak by se mohlo zdát, neboť v dnešní době jej v podstatě máme k dispozici kdykoliv si jen pomyslíme, především díky chytrým mobilním telefonům. S jejich pomocí se připojíme na síť kdykoliv a kdekoliv.

 

To samozřejmě vyvolává otázky, zda je pro nás něco takového skutečně dobré. Koneckonců se jedná o poměrně nový vynález, a psychologické důsledky konstantního přístupu na internet ještě nebyly tak dobře prozkoumány. V současné době však již víme, jak na nás působí, a věřte, že důsledky nejsou vůbec hezké.

 

surfování po internetu

 

V první řadě je tu fakt, že nám v podstatě neustále zvyšují hladinu stresu. Nikdy totiž nevíme, kdy nám někdo zavolá, či kdy dostaneme důležitou zprávu. Také nás to nutí neustále sledovat, co je nového, abychom náhodou o něco nepřišli. Jsme tak v podstatě neustále v napětí, což nám nijak neprospívá.

 

Dále prakticky znemožňuje aktivní odpočinek. Stačí si jen představit klasickou situaci, kdy například čekáte na autobus, či třeba v čekárně u lékaře. Pokud bychom neměli přístup na internet, pak bychom nejspíš nechali svou mysl volně plout, případně si třeba četli knihu. Takhle však koukáme, co je na síti nového, a to vyžaduje prakticky neustálé soustředění.

 

chytré mobilní telefony

 

Zmínit lze i škody, které neustálé koukání do obrazovky způsobí na našich očích, či cirkadiálním rytmu. To pak vede k nejrůznějším zdravotním problémům, jejichž příčina je však často mylně diagnostikována. Výsledkem je pak neúspěšná léčba.

 

Ukazuje se tedy, že mnohem lepším řešením je zkrátka na internet nekoukat, pokud to není absolutně nezbytné. Dříve jsme se bez něj také obešli, a i když dnes je důležitý, neznamená to, že jej musíme kontrolovat celý den. Namísto toho tento čas můžeme věnovat mnohem užitečnějším věcem.