Ať se nám to líbí nebo je, faktem je, že bez internetu se dnes již zkrátka většina z nás neobejde, a to jak v pracovním tak osobním životě. To však není takový problém, jak by se mohlo zdát, neboť v dnešní době jej v podstatě máme k dispozici kdykoliv si jen pomyslíme, především díky chytrým mobilním telefonům. S jejich pomocí se připojíme na síť kdykoliv a kdekoliv.
To samozřejmě vyvolává otázky, zda je pro nás něco takového skutečně dobré. Koneckonců se jedná o poměrně nový vynález, a psychologické důsledky konstantního přístupu na internet ještě nebyly tak dobře prozkoumány. V současné době však již víme, jak na nás působí, a věřte, že důsledky nejsou vůbec hezké.
V první řadě je tu fakt, že nám v podstatě neustále zvyšují hladinu stresu. Nikdy totiž nevíme, kdy nám někdo zavolá, či kdy dostaneme důležitou zprávu. Také nás to nutí neustále sledovat, co je nového, abychom náhodou o něco nepřišli. Jsme tak v podstatě neustále v napětí, což nám nijak neprospívá.
Dále prakticky znemožňuje aktivní odpočinek. Stačí si jen představit klasickou situaci, kdy například čekáte na autobus, či třeba v čekárně u lékaře. Pokud bychom neměli přístup na internet, pak bychom nejspíš nechali svou mysl volně plout, případně si třeba četli knihu. Takhle však koukáme, co je na síti nového, a to vyžaduje prakticky neustálé soustředění.
Zmínit lze i škody, které neustálé koukání do obrazovky způsobí na našich očích, či cirkadiálním rytmu. To pak vede k nejrůznějším zdravotním problémům, jejichž příčina je však často mylně diagnostikována. Výsledkem je pak neúspěšná léčba.
Ukazuje se tedy, že mnohem lepším řešením je zkrátka na internet nekoukat, pokud to není absolutně nezbytné. Dříve jsme se bez něj také obešli, a i když dnes je důležitý, neznamená to, že jej musíme kontrolovat celý den. Namísto toho tento čas můžeme věnovat mnohem užitečnějším věcem.