ŘÃká se, že zdravà máme jen jedno, a je to pravda. Pokud nás postihne nÄ›jaká nemoc, pak máme zkrátka smůlu, a je pravdÄ›podobné, že nás na nÄ›jakou dobu vyÅ™adà minimálnÄ› z pracovnÃho procesu. JistÄ›, běžné nachlazenà můžeme takzvanÄ› „pÅ™echodit“, avÅ¡ak lékaÅ™i upozorňujÃ, že to může mÃt neblahé následky, se kterými se budeme potýkat celý život. Dává tedy smysl, že se chceme udržet tak zdravÃ, jak to jen bude možné. To je vÅ¡ak těžšÃ, než se zdá.
Â
Â
V prvnà řadÄ› je proti nám sama pÅ™Ãroda. Jako druh z tropů nejsme nijak vybaveni na chladné zimnà poÄasà v mÃrném pásu. To je také důvod, proÄ nemocnost stoupá právÄ› na podzim a v zimÄ›. Je proto jasné, že bychom mÄ›li svůj imunitnà systém podpoÅ™it, aby se s pÅ™Ãpadným nachlazenÃm vypořádal co nejlépe. Ale jak? Způsobů je totiž hned nÄ›kolik.
Â
TÃm prvnÃm, o kterém slyÅ¡el asi každý z nás, je konzumace dostateÄného množstvà vitaminů, zvláštÄ› pak vitamÃnu C. Ten podporuje imunitnà systém a skuteÄnÄ› nám může pomoci bránit se nachlazenÃm a chÅ™ipkám. Záležà vÅ¡ak na tom, v jaké formÄ› jej budeme pÅ™ijÃmat. Tabletky z lékárny totiž nejsou až tak úÄinné, jak jejich reklamy tvrdÃ. Zdaleka nejvÃce jej zÃskáme konzumacà ovoce, zejména pak citrusových plodů. Dát si tedy napÅ™Ãklad k svaÄinÄ› pomeranÄ je lepÅ¡Ã, než polykat tablety.
Â
Â
Pak je tu také otužovánÃ. TÃm uÄÃme naÅ¡e tÄ›lo snášet i chladnÄ›jÅ¡Ã teploty. To může být skuteÄnÄ› úÄinné, pokud se provádà správnÄ›. Jen je potÅ™eba s nÃm zaÄÃt skuteÄnÄ› vÄas, a to je nÄ›co, co mnozà lidé podceňujÃ. ZaÄÃnat na podzim Äi v zimÄ› je totiž celkem kontraproduktivnÃ.
Â
V neposlednà řadÄ› je zde sportovánÃ. I to pomáhá, neboÅ¥ tÄ›lo v dobré fyzické kondici je mnohem ménÄ› náchylné k tomu, že se jej chytà nÄ›jaký virus.
Â
Je tedy vidÄ›t, že způsoby, jak virózám pÅ™edejÃt, tu jsou. Jen je potÅ™eba vÄ›dÄ›t, že žádný z nich nenà stoprocentnÃ. Dohromady vám vÅ¡ak dajà pomÄ›rnÄ› sluÅ¡nou Å¡anci, že se vás vir nechytÃ.